7 největších lží o barefoot obuvi
Barefoot obuv. Pro někoho módní doplněk, na který nedá dopustit, pro jiného boty, které se bojí vyzkoušet. Strach zřejmě pramení z nesprávných informací a především z nepochopení toho, co je to barefoot. Zde je 7 nejčastějších mýtů o barefoot botách, které jsi slyšel/a možná i Ty. My jsme Ti k nim napsali i vysvětlení, jak to podle odborníků opravdu je.

Obsah článku

1. “Barefooty nejsou zdravé“
Mýtus i ne. Pokud máš zdravotní problémy, nebo deformace chodidel, přechod na barefoot by měl proběhnout pod dohledem fyzioterapeuta. Pokud je ale všechno v pořádku, nemáš proč váhat. Barefoot tenisky podporují přirozený pohyb, aktivují svaly, stimulují prokrvení chodidel a dokonce zvyšují činnost mozku díky většímu množství podnětů dopadajících na podešev. Žádný jiný typ obuvi Tě nenaučí chodit správně tak, jako barefoot.

2. „Barefoot se nemůže nosit do města“
Mýtus. Říká se, že barefoot boty nejsou vhodné na celodenní pobíhání po městě. Město ale není problém – Tvé tělo možno ano. Záleží na tom, v jakém stavu jsou Tvá chodidla, jak často a po jakých površích kráčíš, kolik vážíš a jestli jsi na barefoot zvyklý.
Pokud začínáš, nechoď hned maratonové vzdálenosti. Začni pomalu a postupně zvyšuj zátěž.

3. „Barefooty dělají ploché nohy“
Mýtus, mýtus a ještě jednou mýtus. Plochá noha vzniká v důsledku nevhodné obuvi, nadváhy, přetížení, nebo oslabených svalů. Často za ploché nohy může i artritída. Barefoot naopak nutí nohu pracovat a posiluje klenbu. Nevýhody barefoot obuvi tedy určitě nespočívají v deformování nohy – spíš naopak. Barefoot určitě není původcem ploché nohy, je spíš její prevencí.

4. „V barefootech mi bude zima“
Může se to stát, pokud máš špatnou cirkulaci krve, nebo nevhodné ponožky. Zima od noh ale často signalizuje slabé prokrvení. Řešení? Aktivuj nohu, zlepši cirkulaci a vyber si správné barefooty v souvislosti s aktuálním počasím s vhodnými ponožkami. Též máš u nás na výběr i zateplené modely vhodné na chladnější období.

5. „Barefoot boty neposkytují oporu klenbě“
Mýtus. Tvá chodidla nepotřebují oporu, ale dostatek prostoru, volnost a aktivitu. Příroda nás nevybavila měkkými polštářky pod nohama. Naše klenba je funkční, když ji používáme. Barefoot pracuje s Tvým tělem přesně tak, jak to příroda zamýšlela. I proto je barefoot označován jako návrat k přirozeným začátkům. Je to způsob obouvání, který respektuje anatomii chodidla a přirozený pohyb. Navíc nám může pomoci stélka. Co to je stélka? Stélku můžeme chápat jako vložku, která vyrovnává nerovnosti a změkčuje došlap.

6. „Barefoot mi zvětší nohy“
Zvětší? Možná. Je to špatně? Rozhodně ne.
Když přestaneš nohy trápit v úzkých botách a začneš je používat přirozeně, mohou se roztáhnout do své původní anatomické šířky. Je to jako když dlouho nosíš korzet a najednou přestaneš. Tvé tělo si vydechne a pomalu se vrátí do původního tvaru. Tvé prsty se mohou narovnat, chodidlo zpevnit, získáš lepší stabilitu. Pokud Ti to zní jako jedna z nevýhod barefoot, pravdou je, že jde spíš o návrat k normálu, na který jsme zapomněli.

7. „Barefoot nosí jen přírodní lidé, jogíni a alternativci“
Starodávný mýtus. Barefoot není o tom, kdo jsi, ale jak se chceš hýbat. Je vhodný pro běžce, maminky, babičky i dědečky, studenty, lidi v kanceláři... Je pro každého, kdo chce lépe vnímat své tělo, zlepšit držení těla a chodit bez bolesti. Dnes můžeš barefooty obouvat na jakoukoliv příležitost. Na sport, do officu, na procházku v lese. Jednoduše, dnes jsou i barefooty pěkné tenisky.